Македонија
8. March 2021 - 16:16

11 починати и 316 нови случаи на КОВИД-19 во земјава

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:
 
Во последните 24 часа се направени 1.562 тестирања, а регистрирани се 316 нови случаи на ковид-19 во:
Скопје – 164, Прилеп – 34, Куманово – 16, Кавадарци и Неготино – по 13, Тетово – 12, Гостивар – 10, Охрид – 9, Велес – 8, Гевгелија – 7, Штип – 6, Струмица, Струга и Кочани – по 5, Виница и Богданци – по 2, Кичево, Свети Николе, Крива Паланка, Делчево и Радовиш – по 1.
 
Регистрирани се 681 оздравени пациенти од:
Скопје – 271, Кавадарци – 85, Прилеп - 42, Охрид – 31, Неготино – 28, Тетово – 24, Куманово – 23, Велес – 22, Струмица – 18, Делчево – 17, Гевгелија – 14, Штип – 13, Валандово – 12, Крива Паланка – 11, Струга, Гостивар и Битола – по 10, Богданци – 7, Кичево – 5, Крушево и Свети Николе – по 4, Радовиш и Кратово – по 3, Дебар, Берово и Кочани – по 2, Ресен, Виница, Демир Капија и Македонски Брод - по 1.
 
Пријавени се вкупно 11 починати лица. Починати се по 4 пациенти од Скопје (76,81г,79г,62г), по 2 пациенти од Прилеп (77г, 66г) и Крушево (55г,76г) и по 1 пациент од Штип (65г), Битола (85г) и Охрид (59г). Сите единаесет пациенти се починати во болнички услови.
 
Направени се 1.562 тестови преку: ИЈЗ-566, ЦЈЗ Скопје-29, Авицена-0, Биотек-247, Жан Митрев (Филип Втори)-138, Систина-304, лабораторија Лаор–0, МАНУ-0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, ГАК-0, Синлаб-28, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 250, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, лаборатории од странство-0.
 
Досега во земјата се направени вкупно 544.816 тестирања на Ковид-19.
 
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 107.479, бројката на оздравени пациенти е 95.410, на починати е 3.206, а бројот на активни случаи изнесува 8.863.
 
Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (нови) Активни случаи (вкупно)
Скопје 164, активни 4215
Куманово 16, активни 345
Прилеп 34, активни 690
Тетово 12, активни 259
Гостивар 10, активни 182
Штип 6, активни 109
Кавадарци 13, активни 496
Велес 8, активни 228
Битола, активни 208
Охрид 9, активни 440
Струмица 5, активни 177
Струга 5, активни 175
Кочани 5, активни 104
Кичево 1, активни 42
Неготино 13, активни 304
Гевгелија 7, активни 270
Свети Николе 1, активни 22
Крива Паланка 1, активни 118
Ресен, активни 61
Дебар, активни 16
Делчево 1, активни 50
Радовиш 1, активни 14
Берово, активни 29
Пробиштип, активни 34
Виница 2, активни 24
Валандово, активни 24
Крушево, активни 75
Богданци 2, активни 62
Кратово, активни 25
Демир Хисар, активни 23
Демир Капија, активни 31
Македонски Брод, активни 5
Македонска Каменица, активни 2
Пехчево, активни 3

Дојран, активни 1