Македонија
12. March 2019 - 14:30

Зимска снежна идила на Шапка

Снежна покривка утрово ја покри Попова Шапка. 
 
На социјалните мрежи објавени се фотографии на кои се гледа дека снежната покривка е до 10 сантиметри. 
 
Еве каде вее снег низ државава. 
 
Врнежи од снег со среден интензитет и засилен северен изутринава има и во Гостивар и на планинскиот превој Ѓавато, а со послаб интензитет во Маврово, Тетово, Крива Паланка, Страцин и на планинските превои Стража и Плетвар.