Фудбал
23. јуни 2022 - 9:51

Зидан: Еден ден ќе го водам ПСЖ

Тренерот на Интер, Зинедин Зидан верува дека еден ден ќе го води Пари Сен-Жермен.

– Никогаш не вели никогаш. Особено кога сте тренер. Кога бев играч, имав избор – можев да одам во речиси секој клуб. Но нема список од 50 екипи во кои би можел да работам како тренер. Има две или три опции. Ако дојдам во некој клуб, тоа е само заради победи. Ова го кажувам со сета скромност. Затоа не можам да одам секаде. На пример, јазикот. Некои услови ја комплицираат ситуацијата. Кога некој ќе ми рече „Дали сакаш да одиш во Манчестер? Разбирам англиски, но не го зборувам совршено. Знам дека има тренери кои работат со клубови без да го знаат јазикот. Но, јас имам друг метод. За да победиш, треба многу да се совпаѓаш. Ова е глобалниот контекст. Лично знам што ми треба за да победам, изјави поранешниот тренер на Реал Мадрид.

Беше објавено дека Зидан е подготвен да работи само во ПСЖ, Баерн, Јувентус и Реал Мадрид. Тој не сака да оди во Англија.