Ракомет
22. May 2017 - 18:10

ЖРК Вардар ја заврши сезоната со шампионската титула

Ракометарките на ЖРК Вардар ја одбранија шампионската титула и по петтипат по ред го освојуваат првото место во националното првенство. Попладнево во финалето од завршниот турнир од плеј офот тие го победија тимот на Вардар СЦЈС (втор тим на Вардар) со 54:24 (24:11).
Најефикасна на дуелот беше Сара Ристовска со 10 голови, Александра Лакрабер постигна 8, а Камила Харем 7.    
Ова беше последен натпревар за шест ракометарки на ЖРК Вардар, кои од следната сезона нема да бидат дел од „црвено-црниот“ табор: Сања Дамњановиќ, Камила Херем, Ања Алтхаус, Тамара Мавсар, Мајса Песоа и Дијана Илина.
Со овој триумф „вардарки“ очекувано ја освоија двојната круна оваа сезона откако во саботата го освоија и пехарот во Купот на Македнија.