Македонија
15. May 2021 - 14:40

Земјотрес почувствуван во Македонија, епицентарот во Грција

Се стресе Грција, но и Македонија. 

Земјотрес со јачина од 3,8 степени е регистриран кај јужниот сосед, а е почувствуван и во Македонија. Епицентарот бил во 13:57 по локално време на 18 км северозападно од Лариса и на 7 км југозападно од Тирнавос. 

Во текот на денот имаше повеќе земјотреси на грчко тло.