Балкан
6. February 2016 - 11:00

Земјотрес го погоди Крит

Земјотрес со интензитет од 4,5 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран на грчкиот остров Крит.

Земјотресот бил на 382 километри југоисточно од Атина и е почувствуван од жителите на Јерапетра.

Епицентарот на земјотресот бил во морето на девет килоемтри од островот.

Нема информации за евентуални човечки жртви и причинета материјална штета.