Земан до бегалците: Никој не ве повика во нашата земја | Сител Телевизија
Свет
2. August 2015 - 13:31

Земан до бегалците: Никој не ве повика во нашата земја

Чешкиот претседател Милош Земан им упати порака на бегалците на чешка територија дека никој не ги поканил во земјата, јави дописникот на МИА од Прага. 

- Доколку не ви се допаѓа тоа, одете си, изјави Земан во денешното интервју за порталот „Блеск“.

Тој повтори, дека најдобро на мигрантите може да им се помогне во нивните земји, најверојатно мислејќи на бегалците од Блискиот Исток и од Африка.

Земан смета дека Чесите може да очекуваат и прилив на имигранти од Украина, кои според него „за разлика од оние исламските имаат поголема способност за асимилација“.

Шефот на чешката држава, оценувајќи ја позитивно работата на домашната полиција во откривање на бегалците повтори дека Армијата е подготвена да постави 1.500 војници за заштита на границата од имигранти.