Македонија
1. јуни 2020 - 14:07

Зекири: Не сум се заразил кај брат ми, најтесното семејство допрва ќе се тестира

После изјавата на лидерот на СДСМ Зоран Заев дека Мухамед Зекири се заразил од коронавирус на ифтарска вечера кај брат му, Зекири се огласи со статус на фејсбук негирајќи дека се заразил кај брат му и дека неговото семејство допрва ќе се тестира.

„Заради ненамерната грешка на претседателот Зоран Заев на денешната прес-конфернција дека сум се заразил на ифтар кај брат ми, сакам само да ве информирам дека:
За целото времетраење на полицискиот час ниту сум имал дозвола за движење, ниту било кога сум прекршил некоја од мерките за забрана за движење!
За целото времетраење на месецот Рамазан сите ифтрски вечери ги имав дома, само со членовите на домаќинството – и без посети од никого.
Првото излегување ми беше на Бајрамскиот викенд и за празникот имав средба само со најтесното семејство. Тие лица ќе бидат допрва тестирани, така што до сега само ние сме потврдени позитивни на вирусот.

Јас самиот ја соопштив веста за заразата, со епидемиолозите е завршена цела анкета и здравствените власти си го прават своето. Со оглед на тоа има засегнати лица кои за разлика од мене не се јавни личности, ве молам за почитување на нивната приватност“, напиша Зекири на својот фејсбук профил.