Македонија
25. August 2016 - 12:15

Затвореник пуштен на викенд се обидел да внесе хероин во штипскиот затвор

СВР Штип поднесе кривична пријава против М.Н. (29) од Кавадарци поради постоење основи на сомнение за сторено криовично дело ,,неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори’’.
 
На 14. април година од страна на надзорниците од затворот му бил извршен претрес на пријавениот при што му биле пронајдени 0,32 грама наркотична дрога хероин.
 
Од преземени мерки било утврдено дека пријавениот како затвореник во КПД Штип во месец април 2016 година, кога бил пуштен на викенд, од непознато лице неовластено заради продажба набавил наркотична дрога хероин, која ја препакувал во помали паковки и ја внел во затворот.