Македонија
20. January 2021 - 11:52

Затворен угостителски објект во Куманово кој работел по дозволеното време и внатре имало гости

На 19.01.2021 во 19.20 часот, полициски службеници од СВР Куманово извршиле контрола во угостителски објект на  улица „Професор Мијаковиќ“ во Куманово.

При контролата било констатирано дека објектот работи по дозволеното работно време за угостителски објекти, а во објектот биле затекнати десет лица – гости и сопственикот М.С.(48) од Куманово.

Од страна на  Државен пазарен инспекторат објектот бил затворен.

По целосно документирање на случајот, против сопственикот ќе биде поднесена кривична пријава по член 206 од Кривичниот законик – „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“.