Фудбал
29. May 2017 - 10:58

Зарши сезоната во италијанската Серија А

 
 Со петте натпревари кои беа од последното 38.коло одиграни синоќа заврши сезоната во фудбалскиот шампионат на Италија. 
 
Екипата на Емполи е третиот тим покрај Палермо и Пескара која ја напишта Серија А. Тимот на Емполи загуби на гостувањето кај Палермо со 2-1, а стрелец на првиот гол за домаќините беше македонскит реперзентативец Илија Несторовски. 
 
Поразот на Емполи го искористи екипата на Кротоне која пред својата публика со 3-1 го победи Лацио и со два бода повеќе од Емполи обезбеди плас,ам во Серија А и следната сезона. 
 
Во последното коло беа постигнати овие резултати: 
Кротоне – Лацио 3:1, 
Фиорентина – Пескара 2:2, 
Интер – Удинезе 5:2, 
Палермо – Емполи 2:1, 
Торино – Сасуоло 5:3, 
Рома – Џенова 3:2, 
Каљари – Милан 2:1 и 
Сампдорија – Наполи 2:4.
 
Екипите на Јувентус и Рома обезбедија директен пласмна во Лигата на шампионите, додеека Наполи ќе игра во квалоификациите. Во Лига Европа покрај Аталанта и Лацио ќе игра и Милан во квалификациите.