Loading Video...
Спорт плус
5. јуни 2021 - 15:09

Зарко најбрз во квалификациите за Гранд-прито на Каталуња

 Во Мото ГП шампионатот утре ќе се вози шестата трка.
 
На програмата е Гранд-прито на Каталуња, на кое од пол-позицијата ќе започне Фабио Куартараро на Јамаха, а веднаш зад него во првиот старнен ред ќе бидат Австралијанецот, Џек Милнер со Дукати и Јоан Зарко од тимот на Примак Рејсинмг. 
 
Топкму Французинот, Квартараро кој е лидер во генералниот пласман има 105 бодови или 24 повеќе од сонародникот Зарко, додека понив следува Италијанецот, Франческо Бањаја со 79 бодови.