Свет
17. February 2020 - 10:59

Заострени правилата за движење на цивили во Кина: Објавени вознемирувачки снимки од лифт

Кинеските власти одлучија да го заострат ограничувањето на движење на цивилите во провинцијата Хубеи чиј главен град е Вухан, ценнтар на епидемијата на смртоносниот Корона вирус.

60 милиони луѓе колку што живеат во провинцијата не смеат да излезат од своите домови освен ако не станува збор за итен случај. Употребата на приватните автомобили е целосно забранета.

Жителите на Вухан мора да останат во своите домови, а на секои три дена, по едно лице може да излезе од домот за да купи храна и неопходни намирници. Во зградите и стамбените комплекси само еден влез е отворен, а често пред влезот стојат вооружени чувари.

Сепак, додека кинеските власти прават големи напори за сузбивање на вирусот, истовремено на социјалните мрежи се појавија снимки на кои може да се види како неколку лица намерно ја шират заразата.

Имено, на снимките може да се видат како лицата намерно кашлаат врз копчињата од лифтовите со цел да се рашири заразата.

Инаку, властите од Пекинг одлучија сите кои ќе влезат во градот 14 дена да поминат во карантин, или во спротивно ќе бидат уапсени. Сите продавници се затворени, освен аптеките, хотелите и супермаркетите. Кинеската централна банка веќе започна и да ги дезинфицира банкнотите за да се спречи ширењето на Корона вирусот.