Свет
24. November 2015 - 21:38

Заложничка драма во Франција

Еден или група вооружени лица вечерва задржаа неколкумина заложници во северниот француски град Рубе, во близина на границата со Белгија.

- Во тек е операција за ослободување на зложниците, соопшти извор од француксата полиција.

Тој нагласи дека пред отпочнувањето на заложничката криза од реонот се слушнале истрели.

Според истиот полициски извор, заложниците најверојатно се директор на една локална банка и неговото семејство. 

Друг полициски извор информира дека напаѓачите најверојатно се обиделе да го огработ домот на директорот на банката, при што целото негово семејство го задржале во заложништво.

Електронското издание на весникот „Фигаро“ објави дека при инцидентот има и ранети лица, но ваквата инфорамција засега не е официјално потврдена.

Француските медиуми јавија дека реонот во кој воожружените лица ги држат заложниците е блокиран од страна на полицијата и дека на самото место пристигнале медицински и противпожарни возила.

Според полицијата, овој инцидент „очигледно не е поврзан“ со нападите во Париз од 13 ноември.