Македонија
21. July 2021 - 20:04

Заев: Унгарската влада му помогна на Груевски да избега од Македонија и му даде дозвола за престој во Унгарија

Големо е разочарувањето и траумата кај граѓаните по блокадата на европскиот пат на Македонија, но земјата нема да бара алтернативи, вели премиерот Зоран Заев во интервју за емисијата „Конфликтна зона“ на Дојче веле. 

Сепак Заев вели дека е оптимист и дека се надева дека ќе се изнајде решение со доаѓање на новата влада во Софија.

 Зборувајќи за Груевски, Заев рече дека се бара легален начин за тој да се врати во државата.

На забелешката на новинарката дека Македонија падна на најниското место на листата за корупција на Транспаренси интернешнл и дека и понатаму стојат забелешките дека не се гони ткн. висока корупција меѓу поранешни и актуелни функционери, меѓу кои и поранешниот премиер Никола Груевски, Заев објаснува дека тоа не е вистина.  

„Унгарската влада му помогна на Груевски да избега од Македонија и му даде дозвола за престој во Унгарија, што според нас, се коси со меѓународното право. Ние сега бараме легален начин како да го вратиме назад за да си ја отслужи затворската казна“, вели премиерот.