Македонија
19. December 2019 - 16:43

Заев се сретна со Верхелји: Македонија ќе испорача уште повеќе аргументи за позитивна одлука за преговори

Во периодот пред нас, Македонија ќе испорача уште повеќе аргументи до Европската Комисија и до сите земји членки на ЕУ, одложената позитивна одлука за нашата земја да дојде колку што е можно поскоро за да биде исправена грешката од Самитот на Европскиот совет во октомври, му порача премиерот Зоран Заев на новиот комесар за соседска политика и проширување Оливер Верхеји, на средбата на маргините на Самитот на Централно европската иницијатива што се одржа денеска во Рим.

Како што соопшти владината прес-служба, премиерот Заев на средбата изрази благодарност за поддршката што доаѓа од ЕК во континуитет, како и лично од комесарот Верхеји во овој кус период од неговата инаугурација. Заев, се додава во соопштението, честитајќи му ја новата функција, го истакна позитивниот пристап кој доаѓа од Вархеји и неговата земја Унгарија, како израз на искрен пријател на нашата земја и на проширувањето на ЕУ.

– На средбата беше истакнато дека Македонија, во процесот на пристапување ги оствари сите услови со спроведување на домашните реформи и со договорите со Грција и Бугарија, што ја направи нашата земја пример во регионот, како држава без отворени прашања со соседите. Успесите на земјата се успеси и на ЕУ, беше нагласено на средбата меѓу премиерот Заев и еврокомесарот Верхелји, и Македонија ќе продолжи со уште поголем фокус на имплементацијата на реформите и во борбата против корупцијата и организираниот криминал, се додава во соопштението.

Еврокомесарот Верхеји од своја страна истакнал дека ЕК силно го поддржува отворање на преговори со Македонија и дека со земјите членки на ЕУ се работи на усогласување на ставовите за евентуални промени во методологијата и процесот на проширување што ќе овозможат брза позитивна одлука за земјава.

Верхеји порача дека најавите дека Република Македонија останува посветена да испорачува резултати во демократските реформи се од големо значење и го истакна очекувањето за поддршка од сите политички фактори, вклучувајќи ја и опозицијата, во интерес на граѓаните на земјата, и во донесувањето на законот за јавно обвинителство.

Еврокомесарот за соседска политика и проширување најави посета на нашата земја, и засилен ангажман од целата ЕК за да се потврди определбата за забрзани перспективи за проширување и јасна економска корист за земјите и граѓаните од Западен Балкан, стои во соопштението.