Балкан
25. February 2020 - 16:21

Заболениот од коронавирус во Хрватска гледал Лига на шампиони во Милано

Првиот пациент со коронавирус во Хрватска неколку дена пред откривање на оваа болест бил на стадионот „Сан Сиро“ во Милано следејќи го натпреварот помеѓу Аталанта и Валенсија во Лигата на шампионите.

Од компанијата Ериксон Никола Тесла, каде е вработен, потврдија дека тој навистина бил присутен на „Сан Сиро“.

„Тој во средата, 19 феврури 2020, беше на годишен одмор во Милано, следејќи фудбалски натпревар. Потоа се врати в петокот на работното место во Загреб. Според информациите што ги имаме од неговото семејство, во неделата е примен во болница со симптоми на болеста, а дополнително е утврдено присуство на коронавирусот во неговиот организам“, се вели во соопштението на компанијата.

Се стравува од забрзано ширење на овој вирус во различни земји ширум Европа со оглед на тоа дека на фудбалскиот натпревар беа присутни повеќе од 50.000 лица.