Балкан
28. February 2021 - 11:58

Вучиќ: Воведувањето ковид пасоши во Европа е срамна и антиевропска одлука

Претседателот на Србија Александар Вучиќ смета дека воведувањето ковид пасоши во Европа е срамна и антиевропска одлука.

Според него, ковид пасошите ги газат највисоките европски вредности, а тоа се слободата на движење и изборот, пишува Курир.рс.

– За антиваксерите мислам сѐ најлошо, но кои сте вие некому да ограничите движење ако не сака или не може да прими вакцина – рече Вучиќ.

Тој смета дека ковид пасошите ќе ги натераат младите кои сакаат да патуваат побрзо да се вакцинираат за сметка на тоа дека намерата е прво да се заштитат повозрасните граѓани.

– Јас сум единствен во претседателството кој нема антитела зашто уште не сум вакциниран. Да се вакцинирав порано секој ден за тоа ќе имаше во медиумите. Не е во прашање една вакцина туку принцип – вели Вучиќ, додавајќи дека ќе се вакцинира откако бројот на вакцинирани граѓани со две дози ќе надмине милион.

– Да беше по ЕУ не би имале ниту еден вакциниран. Ние сме на европскиот пат, а вие воведувате ковид пасоши за Западен Балкан. Колку вакцини ни додовте – нула од Коваксот – рече тој.