Балкан
14. December 2015 - 21:09

Вучиќ: Србија денеска престанува да сонува, разбира дека ќе биде дел од ЕУ

Србија денеска престанува да сонува соништа, Србија денеска разбира дека ќе биде дел од ЕУ, но на нас е со својата работа, трудољубивост и енергија да го одредиме влезот во ЕУ, изјави вечерва во Брисел српскиот премиер Александар Вучиќ.

Во разговор со новинарите пред меѓувладината конференција ЕУ-Србија, премиерот им честиташе на граѓаните и истакна дека денеска е вистински голем и важен ден за Србија.

- Во периодот пред нас, земјата ќе ја уредиме по највисоки можни стандарди, демократски стандарди, со посилни институции, а ќе се избориме и против корупцијата и криминалот низ помодерен систем на правосудство, рече тој.

Пред нас не е лесен период, но отворивме преговори, добивме датум, токму благодарение на нашата работа, рече Вучиќ.

Србија денеска на меѓувладината конференција во Брисел ќе ги отвори првите две поглавја во преговорите со Европската унија, со што ќе почне нова фаза во процесот на европските интеграции. 

Српската делегација на втората меѓувладина конференција, на која ќе бидат отворени Поглавјето 32, кое се однесува на финансиската контрола и Поглавјето 35, посветено на нормализација на односите меѓу Белград и Приштина, ќе ја предводи премиерот Александар Вучиќ.