Македонија
28. April 2017 - 10:12

Вучиќ разговарал со лидерите од регионот за ситуацијата во Македонија

Српскиот премиер и новоизбран претседател на државата, Александар Вучиќ, синоќа разговарал со лидерите од регионот за ситуацијата во Македонија, и во тие разговори било заклучено дека смирувањето на ситуацијата е единственото можно решение.

Како што пренесува српската телевизија „Пинк“, Вучиќ синоќа разговарал со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, бугарскиот премиер Бојко Борисов и со претседателот на албанскиот Парламент, Илир Мета.

„Заклучок од заедничкиот разговор е дека смирувањето на моменталната ситуација е единственото можно решение“.