Македонија
4. јуни 2016 - 7:59

Времето денеска во Македонија сончево со мала до умерена облачност

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне во планинските подрачја со услови за изолирана појава на краткотраен дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец.
 
Утринската температура ќе се движи од седум до 16, а дневната од 23 до 30 степени. УВ=8
Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена облачност и слаб до умерен ветер од северозападен правец.
Утринската температура до 11, а дневната до 28 степени.
 
Во недела и во понеделник во попладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а на места процесите ќе бидат и поинтензивни. Попладневната нестабилност ќе продолжи и во текот на следната недела и ќе биде со променлив интензитет. Дневната температура ќе биде во благо опаѓање.