Свет
13. September 2015 - 21:29

ВОЗНЕМИРУВАЧКО: Страшниот момент кранот падна врз најголемата џамија во Светот!

Силен ветер е причина за превртувањето на масивниот кран на Големата џамија во Мека, каде загинаа повеќе од 100 луѓе пред почетокот на овогодинешниот аџилак, кој покрај несречата која се случила, ќе биде одржан, сооптија денес саудиските фумкционери.
 
Началникот на саудискиот директорат за цивилна одбрана Сулејман бин Абулах ал - Амро изјави за сателитската телевизија „Ал-Арабија“дека небично силниот ветер, се должи на невремето во тоа подрачје, исто така срушил дрва и сообраќајни знаци, пренесува АП.
 
Тој ги демантирал извештаите дека кранот паднал поради удар на гром, како и дека некои од настраданите загинале во стампедо.
 
Еден саудиски офицер изјавил за АФП дека овогодинешниотаџилак ќе се одржи и покрај несреќата која се случи во Мека.
- Тоа дефинитвно нема да влијае на аџилакот оваа година и оштетениот дел ќе биде поправен деновиве, изјави офицерот, кој не сакаше да биде именуван.
 
- Аџилакот ќе родолжи, секако, дадал тој.
 
Стoтина илјади верници ширум светот веќе стигнаа во Мека на аџилак кој треба да почне на 21 септември.
 
Најмалце 107 луѓе загинаа , а 238 повредени кога во петокот се сруши кран во најголемата џамија на светот Ал Харам во Мека.
 
Погледнете го моментот на паѓање на кранот:
youtube.com/watch?t=4&v=yXNtZ9nVxlM