Ф1
30. January 2019 - 14:41

Возете Ф-1 тука се парите!

Лудилото со трошењето на парите во спортот никако не запира.  Додека обичните луѓе заработуваат трошни пари иако се врвни во своите професии парите што ги заработуваат спортистите се со цифри од кои се врти во главата. Таков е впечатокот од висината на заработката во белиот циркус, Формула - 1 по објавената листа на „Ф1 викендс“.  Првите двајца на ранг листата  Луис Хамилтон и Себастијан Фетел заедно ќе заработат повеќе од 100 милиони евра за една сезона.

Еве го комплетниот ранкинг: 

 

Луис Хамилтон (Мерцедес) – 57 милиони евра
Себастијан Фетел (Ферари) – 45 милиони
Даниел Рикардо (Рено) – 17 милиони
Макс Верстапен (Ред Бул) – 13,5 милиони
Валтери Ботас (Мерцедес) – 8,5 милиони
Кими Раиконен (Заубер) – 4,5 милиони
Нико Хулкенберг (Рено) – 4,5 милиони
Карлос Саинс (Мекларен) – 4 милиони
Шарл Леклер (Ферари) – 3,5 милиони
Серхио Перез (Форс Индија) – 3,5 милиони
Ромен Грожан (Хаас) – 1,8 милиони
Пер Гасли (Ред Бул) – 1,4 милиони
Ленс Строл (Форс Индија) – 1,2 милиони
Кевин Магнусен (Хаас) – 1,2 милиони
Роберт Кубица (Вилијамс) – 570 илјади
Данил Квајт (Торо Росо) – 300 илјади
Ландо Норис (Мекларен) – 260 илјади
Антонио Џовинаци (Саубер) – 230 илјади
Џорџ Расел (Вилијамс) – 180 илјади
Александр Албон (Торо Росо) – 170 илјади.