Свет
8. September 2019 - 11:18

Вонредна состојба во Гватемала поради убиство на војници

Владата на Гватемала прогласи вонредна состојба во 22 општини во североисточниот дел на земјата, откако дилери на дрога од заседа убиле тројца војници на границата со Белизе.

Конгрес ја одобри мерката, со која на полицијата и се овозможи притворање на осомничените, без налог за апсење.

Со вонредната состојба воведен е и полициски час во текот на ноќта и ограничено е правото на одржување протести и масовни собири.

Гватемала важи за транзитна локација за кокаин, кој од Колумбија се пренесува во САД.