ВОНРЕДНА ПРОГНОЗА: Еве што не очекува од утре | Сител Телевизија
Македонија
20. March 2018 - 11:41

ВОНРЕДНА ПРОГНОЗА: Еве што не очекува од утре

Денес не очекува претежно суво време со умерен засилен ветер од југозападот, а во среда повторно ќе има врнежи кои ќе бидат поинтензивни на запад и потоа ќе се прошират кон север, а врнежите ќе бидат од снег понекаде во овие подрачја и на 1500 метри.

Од ноќта кон четврток ќе има значително заладување поради што врнежите кои од ноќта ќе се прошират од запад кон исток при тоа ќе поминуваат од врнежи од дожд во врнежи од снег.

Во четврток од ноќта и претпладне ќе има појава на замрзнат дожд на патиштата, а преку денот на југоистокот врнежите ќе се од дожд.

Врнежи со помал интензитет се очекуваат и во петок кога ќе е најстудено и тие ќе се претежно од слаб снег.