Балкан
3. July 2017 - 12:47

Во затвор почина грчкиот бизнисмен Павлос Псомиадис

Поранешниот сопстеник на мноинството акции во „Аспис Груп“, грчкиот бизнисмен Павлос Псомиадис денеска почина во затворот Коридалос на 78-годишна ворзраст, јави дописникот на МИА од Атина.

Псомиадис беше осуден на 22 години затворска казна откако беше обвинет за измама на 37.000 Грци, кои имаа платено вкуно 248,3 милиони евра за договори за осигурување.

Тој беше во затвор од 2010 година.

Засега нема официјално соопштение околу деталите за неговата смрт, а грчката државна агенција АНА-МПА, повикувајќи се на свои извори, јави дека починал од срцев удар.