Свет
7. January 2021 - 10:43

Во Вашингтон вонредната состојба продолжена до 21 јануари

Градоначалничката на Вашингтон, Муријел Баусер ја продолжи вонредната состојба до 21 јануари односно еден ден по инаугурацијата на новиот претседател на САД, Џо Бајден.

– Вчерашните протести според Првиот амандман станаа насилни. Голем број луѓе пристигнаа во главниот град вооружени и учествуваа во насилство и уништување. Тие фрлаа хемиски супстанци, камења, шишиња и пукаа од пиштол, истакна Баусер.

Припадници на Националната гардда ќе бидат распоредени во Вашингтон, по вчерашните протести во кои загинаа четири лица.

Конгресот денеска ја потврди победата на Бајден.