Балкан
5. April 2016 - 8:31

Во Турција уапсени двајца припадници на ИД

Турската полиција соопшти дека во реонот на Газиантеб во близина на турско-сириската граница уапси двајца мажи, припадници на Исламската држава, кои планирале да извршат самоубиствен напад. 

Како што јавија турските медиуми, уапсените се наоѓаат на листата на „најбарани лица“ по кои трага турското Министерство за внатрешни работи.

Властите сметаат дека упасените планирале да извршат самоубиствен напад во Газиантеб или во некоја од околните населени места.

Заедно со двајцата припадници на ИС биле приведени уште две други лица. 

Газиантеп се наоѓа во близина на турската граници со Сирија, на чија страна е градот Џараблус кој е под контрола на ИД. 

Во Турција од почетокот на годинава беа извршени четири самоубиствени напади.

При последниот напад на 19 март, бомбаш-самоубиец се разнесе во центарот на Истанбул, убивајќи тројца израелски туристи и еден Иранец и ранувајќи десетмина други лица. 

Турските власти ги индетификуваа самоубиецот како член на ИД од Газиантеп.