Балкан
22. November 2015 - 8:58

Во Тирана синоќа пристигна Доналд Туск

Претседателот на Советот на Европа,Доналд Туск, синоќа допатува во Тирана,која е една од петте дестинации од неговата балканска турнеја.

Истата,  ја почна вчера во Белград а по Тирана ќе допатува во Скопје, Сараево и ја завршува со посетата на Загреб.

На тиранскиот аеродом тој беше пречекан од министерката за евоинтеграции Клајда Ѓоша.

Денеска претпладне ќе се сретне со албанскиот премиер Еди Рама по што за 11 часот е закажана заедничка прес конференција.Според албанските медиуми тема на разговорите е емиграциската криза во ЕУ како и слободното движење преку Шенген.

„Посетата на Доланд Туск на петте балкански земји има посебно значење порди порката која ќе ја донесе, особено за иднината на слободното движење во Шенген зоната,по предлозите за враќање на контролите на гранциите, наведува електронското издание на тиранскиот весник „Шекули“.

Оваа турнеја на Туск е прва негова официјална,откако на оваа функција го наследи Херман ван Ромпуј.

Во меѓувреме синоќа албанскиот претседател Бујар Нишани свика седница на националниот совет за безбедност во врска со превземените безбедносни мерки околу заканите за евентуални троситички напади во земјата.