Балкан
10. April 2021 - 13:56

Во Србија почина 32-годишна трудница заразена со Ковид-19

32-годишната трудница И.М. од Костолац, која била позитивна на Ковид-19 починала синоќа во болницата во Пожаревац, пишува блиц.рс.

Таа била примена вчера вечерта во 19.10 часот, во многу сериозна општа состојба. Во симптомите доминирала болка во долниот дел на стомакот, грбот, силна кашлица и болка во градите.

Пациентката била во четвртиот месец од бременоста. Веќе на приемот, таа била во полусвесна состојба (неизмерно низок притисок) и витално загрозена. Итно била прегледана од гинеколог, кардиолог, радиолог и хирург.

По ултразвучни прегледи на срцето и стомакот, пациентката била подложен на итна операција, при што било утврдено внатрешно крварење поради прекин на чир (чир) на стомакот.

„Тимот наши лекари направи се за да и го спаси животот на пациентот, но за жал, таа почина набргу по операцијата, синоќа во 22.35 часот. Лабораториските анализи, меѓу другото, покажаа енормно ниско ниво на хемоглобин од 12, а референтната вредност е над 120. Нивото на еритроцити (црвени крвни клетки) беше 30 пати пониско од граничните вредности. Сето ова укажува на голема загуба на крв пред интервенцијата на лекарот“, наведуваат од болницата.

Веднаш по приемот, пациентката билз подложена на антигенски текст кој потврдил дека е позитивна на коронавирус. Откриено е дека нејзиниот сопруг е во изолација поради Ковид-19.

Не може да се тврди дека смртта е поврзана со вирусот.