Балкан
3. April 2020 - 16:08

Во Србија денес регистриран најголем број починати - 8, и трипати повеќе заразени од вчера - 305

Во Србија во изминативе 24 часа регистриран е најголем број на починати-8 лица со што вкупниот број на починати се искачи на 39 лица, јави дописникот на МИА од Белград.

Од осумте починатите, 6 се мажи и две жени со просечна старост од 70 години, додека вкупната смртност во однос на заразените изнесува 2,64%, изјави на денешната владина прес конференција членот на кризниот штаб, лекарката Дарија Кисиќ.

Исто така денес за разлика од вчера, од 748 новотестирани, регистрирани се за трипати повеќе заразени лица со коронавирус или 305 лица, со што вкупно заразени во Србија се 1476 лица.

Досега вкупно се хоспитализирани 874 пациенти, од кои 81 лица се водат како тешки случаеви и ставени се на респиратор, кажа Кисиќ.

Бројот на тестирни лица заклучно со денес изнесува 5756 лица од кои заразени со коронавирус се 1476 лица.

Епидемиологот Предраг Кон на прес конференцијата ја спомна мошне тешката ситуација во Гинеколошко-акушерската клиника Народен фронт во Белград, каде од вработените, позитивни на коронавирусот се 46 лица и се одалечени од работа, а медицинскиот персонал е пополнет од други клиники.

На прес конференцијата граѓаните беа потсетени на новите мерки за забрана за движење за време на викендите (40 часовен полицијски час), која почнува утре во 13 часот и ќе трае до 05 часот во понеделник.

Изменета е мерката за пензионерите, кои наместо во недела, ќе можат утре да излезат од своите домови да се снабадат со потребните намирници, а проширена и можноста за шетање на миленичињата, секој ден од 23 часот до 01 наутро, како и во недела од 08-10 часот.

Од кризниот штаб информираа дека на погребите можат да бидат најмногу 10 лица, со почитување на меѓусебната раздвоеност од 2 метри.

Како што изјави премиерката Ана Брнабиќ на денешната свеченост по повод пристгнувањето на руската медицинска помош на лекари и опрема, Србија влегува во петтата недела на борба со коронавирусот, која, со оглед на денешниот број на починати, преставува „најтешка фаза во справувањето со епидемијата.“

Покрај руската помош, денес министерката за евроинтеграции Јадранка Јоксимовиќ, и амбасадорот на ЕУ во Србија Сем Фабрици и шефот на Канцеларијата на Обединетите нации за проектни услуги во Србија (УНОПС) Микела Телатин потпишаа договор за донација од 4,9 милиони евра помош на Србија во борбата против пандемијата.