Балкан
24. April 2020 - 13:32

Во Словенија опаѓа бројот на заразени и починати

Во Словенија се потврдени уште седум ново заразени од коронавирусот со што бројот на инфицирани се искачи на 1.373 лица, соопшти денеска тамошната влада. Како што се наведува во изминатите 24 часа починала едно лице, па вкупниот број на смртни случаи од коронавирусот стаса на 80. Бројотна новозаразени и почината во оваа земја продолжува да се намалува.

Во полседните 24 часа се тестирани 1.315 лица, а од почетокот на пандемијата бројката надминува 47.000.