Македонија
23. October 2020 - 11:05

Во Скопје санкционирани 557 возачи, 93 за поголема брзина од дозволената

 Санкционирани се вкупно 557 возачи во Скопје во текот на вчерашниот ден. Од нив, 93 возачи возеле со поголема брзина од дозволената.

Сообраќајната полиција изрекла и 59 санкции за технички неисправни возила и 52 за возење без возачка дозвола, а санкционирани се и 16 мотоциклисти. Изречени се 93 мерки за непрописно паркирање и 70 санкции за неносење на заштитна маска.

Од Министерството за внатрешни работи апелираат да се почитуваат сообраќајните правила и прописи за да се зголеми безбедноста во сообраќајот.