Свет
4. February 2021 - 8:28

Во Шпанија над 60.000 смртни случаи од Ковид-19 од почетокот на пандемијата

 

Повеќе од 60.000 луѓе починаа од коронавирусот во Шпанија од почетокот на пандемијата, покажуваат податоците на шпанското Министерство за здравство.

Уште 565 смртни случаи од Ковид-19 беа потврдени во Шпанија вчера, а вкупниот број на смртни случаи од почетокот на пандемијата е 60.370.

Регистрирани се 12.544 нови случаи на заразени, а вкупниот број на потврдени случаи е 2.883.465.