Македонија
6. јуни 2017 - 8:26

Во прекин патот Тетово - ГП Јажинце кај село Порој

Сообраќајот  на регионалниот пат  Тетово  граничен премин Јажинце кај село Порој се уште е во прекин, поради вчерашното излевање на Поројска река. На тој дел од патот сообраќајот се пренасочува, соопшти Автомото сојузот на Македонија во утринскиот извештај за состојбата на патиштата.

Како што информира АМСМ, сообраќајот на државните патишта се одвива пo суви коловози.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е почеста  појава на одрони, особено на патните правци: Кочани - Македонска Каменица - Делчево, Виница - Берово, Гостивар - Стража, Маврово – Дебар - Струга, Демир Капија - Удово, Катланово - Велес, Крушево - Демир Хисар и Ресен - Буково.  

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.

На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.