Loading Video...
Свет
8. July 2018 - 17:08

Во поплавите и свлечиштата во Јапонија загинаа најмалку 65 лица

Јапонскиот премеир Шинзо Абе нареди да се испратат  дополните спасувачки тимови и војници  во поплавените области во западниот дел на Јапонија.  Бројот на загинати во поплавите и свлечиштата предизивкани од поројните дождови, се искачи на 65  а  по 45 лица  се уште се трага.  Многу куќи  и објекти се поплавени, како резултат  на поорјните допдови  . Евакуириани се речиси 1, 6 милиони  луѓе.  Најпогоден е градот Хирошима.