Свет
14. November 2017 - 15:32

Во Москва приведени 69 членови на меѓународна екстремистичка организација

Припадници на руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) во соработка со Министерството за внатрешни работи приведоа 69 припадници на меѓународната екстремистичка организација Таблиги џамаат, соопшти Центарот за односи со јавноста на ФСБ.

При операцијата, изведена во поширокиот регион на Москва, била „пресечна илегална активност на сложената структура на Таблиги џамаат“, се вели во соопштението.

При извршениот претрес се запленети средства за врска, екстремистичка литература, како и електронски записи со извештаи за активностите на екстремистичкото здружение.