Живот
17. January 2021 - 9:40

Во Кина пронајден коронавирус во сладолед

Во Кина, утврдено е дека еден сладолед е заразен со ковид-19, откако три примероци биле позитивни на коронавирус. Здравствените власти во северната кинеска општина Тијанџин сега бараат луѓе кои можеби биле во контакт со низа производи од прехранбената компанија „Тијанџин Дакиаодао“.

Првичните епидемиолошки студии покажуваат дека компанијата произведувала низа сладолед користејќи суровини, вклучувајќи млеко во прав увезено од Нов Зеланд и сурутка во прав увезени од Украина, пренесува „Скај њуз“.

Д-р Стивен Фрифин, вирусолог од Универзитетот во Лидс, рече дека е малку веројатно дека ова е причина за паника.

– Веројатно ова дошло од некоја личност, а не знаејќи ги деталите, мислам дека ова е единствен случај – рече тој.

– Се разбира, секое ниво на контаминација не е прифатливо и секогаш е причина за загриженост, но шансите се дека тоа е резултат на проблеми со производствениот погон и потенцијална хигиена во фабриката – додаде тој.

Тој објасни дека студената температура на која се чува сладоледот и фактот дека содржи маснотии може да објасни зошто вирусот преживеал на земените примероци, но сугерира дека не треба да биде аларм.

„Веројатно не треба да паничиме дека секој сладолед одеднаш ќе биде заразен со коронавирус“, рече тој.

Вработените во компанијата, од кои 1.662, сега се во карантин и се прават анализи.

Официјалните лица објавија дека компанијата произвела 4836 кутии со контаминиран сладолед, од кои 2.089 се запечатени во магацин.

Вкупно 937 кутии, од 2.747 што стигнаа на пазарот, беа во Тијанџин, а 65 од нив беа продадени. Секој што го купил производот треба да ја следи ситуацијата.