Балкан
18. March 2020 - 14:24

Во Хрватска почина едно лице кое било во самоизолација

 

Еден повозрасен маж кој се наоѓал во домашна самоизолација во местото Бртонигле во Истра синоќа починал, соопштија хрватските власти.

Како што јави дописникот на МИА, мажот имал 70 години и веќе извесно време се наоѓал во самоизолација под сомнеж дека е заразен со коронавирусот. Синоќа неговата здравствена состојба нагло се влошила по што била повикана итната медицинска помош. Лекарите сакале да го однесат човекот во болница, но тој одбивал, а малку подоцна и починал. Веднаш е земен материјал за анализа со кој треба да утврди дали се работи за Ковид-19.

Во хрватскиот регион Истра досега се потврдени 11 случаи на коронавирусот, од кои осум се мажи, а три жени.