Живот
21. January 2021 - 13:28

Во езеро во Флорида пронајдени остатоци од тело на маж кој се водел за исчезнат 23 години со помош на Гугл мапс

Вилијам Молд исчезнал во ноември 1997 година. Последниот повик го упатил кон девојката, додека тој поминувал време во градот. Тој рекол дека наскоро оди домa.

Повеќе од 20 години полицијата и семејството се обидувале да утврдат што се случило.

Целата заедница се вклучила во потрагата, но без успех.

Сосема неочекувано, апликацијата „Гугл мапс“ и љубопитниот корисник Џери Нуман од Палм Бич помогнале во решавањето на мистеријата.

Анализирајќи ги автобуските линии преку алатката Гугл, Нуман ги открил контурите на автомобили на дното на езерото во Велингтон (Флорида).

Тој веднаш ја контактирал својата поранешна девојка Ерика, која живее во близина, и заедно ја започнале истрагата, пренесува VICE.

Дури и во најлудите размислувања, тие не очекувале дека тоа ќе помогне да се реши трагичната мистерија.

Тие повикале полиција, која го извадила остатокот од водата. Во кабината имало коски и човечки остатоци.

Обдукцијата утврдила дека станува збор за Вилијам Молд. Се верува дека тој изгубил контрола над својот автомобил кобната ноќ и влетал во езерото.

Деталите за оваа неверојатна приказна ќе ги дознаете на следното видео, директно од актерот Џери Нуман.