Фудбал
2. December 2021 - 12:24

Во Евертон разочарани од Рафа

Евертон се подготвени да му врачат отказ на менаџерот Рафа Бенитез. „карамелите“, вчера, доживеаја тежок пораз во градската пресметка со Ливерпул (1:4).
 
Управниот одбор на Евртон по поразот во Мерсисајд дербито одржал итен состанок, на кој се расправало за судбината на Бенитез. Англиските медиуми пишуваат дека Шпанецот нема да го води тимот викендов против Арсенал.
 
Евертон се наоѓа во очајна форма, немаат победа од средината на септември.
 
Тимот сезоната ја започна со четири победи и едно реми во првите пет кола, во но преостанатите девет рунди „карамелите“ освоија само два бода. Евертон се наоѓа во серија од шест порази на последните седум натпревари.
 
Со 15 бода, Евертон се наоѓа на 14.место на табелата.