Свет
23. March 2019 - 17:54

Во циклонот на југот на Африка досега загинаа над 600 лица

Смртниот биланс од циклонот кој ги погоди Мозамбик, Зимбабве и Малави се заголеми на најмалку 615 лица, соопшти денеска ОН, повикувајќи се на податоци од националните влади.

Во Мозамбик загинале 417, во Зимбабве 139 и на Малави 59 лица.

Се стравува дека тоа не е конечната бројка на настрадани, со оглед на тоа дека се уште не се пристигнати податоци од сите делови во јужна Африка кои се погодени од циклонот и поплави.