Балкан
25. May 2017 - 16:59

Во Брисел средба Ердоган - Туск - Јункер

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска во Брисел се сретна со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск и со претседателот на Европска комисија, Жан-Клод Јункер.

Ердоган не даде изјава при пристигнувањето во зградата на Европскиот совет, а вчера апелираше до Европска унија да донесе одлука за членството на Турција во ЕУ и земјата да не биде третирана како питач пред вратите на Европа.

- ЕУ очекува Турција сама да се повлече, изјави вчера Ердоган во Анкара пред да замине за Брисел.

Портпаролот на ЕК, Маргаритис Схинас пред почетокот на трилатералната средба на Твитер напиша дека „ЕУ и Турција треба заедно да работат“.

Односите меѓу ЕУ и Турција се тензични по обидот за воен удар во јули 2016 година и бранот репресии што уследи, како и камањата за редерендумот што се одржа во април за проширување на ингеренциите на Ердоган.