Свет
23. September 2016 - 18:23

Во Берлин протести против Доналд Трамп

Активисти на организацијата „Аваз“ денеска во Берлин организираа протести против политиката на кандидатот за претседател на САД од редовите на Републиканската партија, јавува дописникот на МИА од Берлин.

Пред протестот, активистите на Аваз пред Брандербуршката порта изградија реплика на Берлинскиот ѕид кој што го уништија со што испратија порака до американските гласачи да гласаат против Трамп ако не сакаат нови ѕидови на поделба во светот.

Едeн од организаторите на протестот, кој беше уредно пријавен до германските власти, Мередит Александер ги повика сите Американци што живеат надвор од САД да гласаат против Трамп.

Од вкупно осум милиони Американци во странство со право на глас на последните избори за претседател на САД гласале само еден милион или 12 отсто.