Македонија
26. March 2021 - 8:53

ВМРО-ДПМНЕ: Во Македонија нула дози вакцини против корона, Филипче и Заев ќе одговараат

Премиерот на Албанија, Еди Рама соопшти дека доби 192 илјади од кинеската вакцина „Синовак“.

За Босна и Херцеговина има 50 илјади од вакцини од Кина.

Во Македонија нула вакцини.

Ова се вести од вчера.

Во меѓувреме, во Србија масовно се вакцинираат македонски граѓани од новинари, полицајци, за викденов одат и лекари кои се очигледно заборавени од Венко Филипче.

Во Македонија нема ништо од вакцинација, ама има по неколку десеттина починати, бројката на новоинфицирани е четирицифрена.

Премиерот Зоран Заев и ресорниот министер чекаат од небо да им паднат вакцини, за договори за набавка на вакцини ниту имаа, ниту имаат зафатени се со провозиите.

Заев и Филипче ја направија Македонија црна точка на регионалната, како и на мапата на Европа и светот.

За ова Филипче и Заев ќе одговараат!

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ