Македонија
9. November 2015 - 15:38

ВМРО-ДПМНЕ: Да не се злоупотребува за политички цели инцидентот во Клиничкиот центар

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ го осуди инцидентот на Клиничкиот центар Скопје во кој изутрината со огнено оружје беше повреден лекар и побара сторителите да бидат соодветно санкционирани.

Преку соопштение ВМРО-ДПМНЕ ги повика сите политички и општествени субјекти да го осудат настанот и да не го злоупотребуваат за политички цели.

- Истовремено бараме да престане инструираната политичка и медиумска хајка која неколку месеци по ред се води од страна на СДСМ и соросовите медиуми против медицинскиот персонал и здравствените установи, бидејќи на тој начин се генерализира и девалвира работата на здравствените работници. СДСМ и нивните медиуми треба да бидат свесни дека нивната црна кампања може да доведе до немили настани како денешниот, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

Од владејачката партија истакнуваат дека се солидаризираат со лекарите и медицинскиот персонал и оти даваат поддршка за секоја иницијатива за подобрување на условите во кои ја вршат нивната благородна дејност.

- Остануваме силно посветени на унапредување на здравствениот систем во државата. Токму во тој сегмент се вложени над 100 милиони евра во нова опрема, уште 100 милиони евра во реконструкција и изградба на нови објекти, постојана едукација во странство на медицинскиот персонал, намалување на цените во здравството се со цел да се обезбеди поголем пристап до здравствените услуги, поголем квалитет и подобрени услови за работа, наведува во соопштението ВМРО-ДПМНЕ.