Loading Video...
Тенис
1. July 2019 - 18:28

Вимблдон зврши за втората носителка Осака

Уште на првиот дел на Вилмблдон кај дамите се случи и првото изненадување. 
 
Настапот на Вимблдон по само еден одигран меч заврши за 2-та носителка Наоми Осака.  Јапонката во два сета со 7-5 и 6-2 беше поразена од Јулија Путинтсева од Казахстан. 
 
Од останатите фаворитки, првото коло го минаа 3-тата носителка каролина Плишкова, 7-та Симона Халеп, како и (8) Свитолина, Кејс и Вотсон .