Тенис
11. July 2019 - 17:55

Вимблдон (ж): Финале Халеп-Серена Вилијамс

Серена Вилијамс во сабота ќе се обиде да стигне до рекордна 24. гренд слем титула и осма од тревнатите терени на Вимблдон, откако во дуелот на две ветеранки не и даде вистинска шанса на Чехинката Барбора Стрицова.

Стрицова, која го играше своето прво гренд слем полуфинале на 33 години, во текот на целиот меч беше во подредена положба и успеа да освои само три гема (6:1/6:2). Вилијамс, која лани загуби во финалето на „Ол Ингланд клубот“ од Анџелике Кербер уште ја чека својата прва гренд слем титула откако стана мајка, и во сабота ќе се обиде да го израмни рекордот на Австралијката Маргарет Корт со 24. титула од големите турнири.

„Добро е да си назад во финалето, и знаев дека можам, но дека ми се потребни мечеви. Во секој следен меч бев подобра и сега мислам дека можам да го дадам максимумот. Секој ден станувам со мислата да се натпреварувам пред публика. Го сакам тоа што правам. Ќе биде тешко против Симона, секогаш е така. Едвај чекам“, изјави Вилијамс.

На 37-годишната Американка ќе и се спротистави Романката Симона Халеп, која оди на втора гренд слем титула и прва од Вимблдон, но влегува во мечот со само 2-9 скор против Серена. Вилијамс ги има добиено последните пет дуели (од 2015 година), вклучувајќи ја и пресметката во четвртото коло на Австралија опен во јануари.