Loading Video...
Тенис
12. July 2018 - 19:15

Вилијамс ја елиминира Германката Јулиа Гергес

Убедлива победа во полуфиналето во два сета оствари Американската Серена Вилијамс која има 7 титули на терените на Ингланд Клаб и во сабота ќе го игра 10-тото финале против Американката Анжелика Кербер.

Вилијамс со 6-4 и 6-2 ја елиминира Германката Јулиа Гергес која одигра далеку под очекувањата и не го пружи очекуваниот отпор.

Во второто полуфинале Кербер исто така бесе сигурна и убедлива во пресметката со Јелена Остапенко од Летонија совладувајќи ја со 6-3 , 6-3.