Фудбал
13. September 2017 - 18:50

ВИДЕО: Силекс ја совлада Академија Пандев во меч од Купот на Македонија

Попладнево во фудбалскиотКуп на Македонија се одиграа првите средби од 1/8 финалето. 
 
Во Кратово, фудбалерите на Сликес забележаа минимална победа против новиотпрволигаш Академија Пандев со 1-0.  Стрелец решавачкиот гол вреден победа за Силекс беше   Филиповиќ во 23.минута.
 
На останатите средби беа постигнати овие резултати: 
Работнички - Шкендија 1-1
Брегалница - Победа 2-3
Кожуф - Тетекс 2-2
Скопје - Еуромилк ГЛ 3-0
Пелистер - Борец 4-2
Ренова - Струга Трим Лум 3-2
 
Дуелот Вардар - Шкупи е одожен пчоради настап на црвено-црните во Лига Европа. 
 
Реванш средбите ќе се играат на 18 октомври.